0533 433 43 26 0242 349 40 40 (Sabah 09:00 - 16:00 Arası) info@mustafaemmiler.com

Göğüs kafesi açmadan kalp ameliyatı!

Kalp ameliyatında devrim gibi yenilik

Kalp ve Damar Cerrahisi Doç. Dr. Mustafa Emmiler, daha önce 6 saat süren aort kapak ameliyatını, yeni yöntemle kalp durdurulmadan, göğüs kafesi açılmadan küçük bir kesi dışında yaralanmadan, yarım saat gibi kısa sürede ağrısız ve kansız yaptıklarını söyledi.

Doç. Dr. Mustafa Emmiler ve ekibi, 79 yaşındaki Sebahat Kaytan adlı hastanın aort damar kapağını kalbi durdurmadan, hastanın kasık bölgesinden girerek gerçekleştirilen yarım saatlik operasyon sonunda değiştirmeyi başardı.

Bu ameliyatın Antalya’da ilk kez, Türkiye’de de birkaç merkezde çok az sayıda yapıldığını anlatan Doç. Dr. Emmiler, “Özellikle ileri yaşlarda ve kalpten çıkan şah damar ve kapak darlığı (aort kökü 20 mm’den az ise) karşılaştığımız durumlarda yaptığımız bir operasyondur. Bu bizim işimizi çok kolaylaştırıyor. Çünkü normalde, aort kökü genişletilerek aort kapak takılması 5 – 6 saat sürüyor. Bu kadar uzun ameliyatta, yaşlı hastalarda risk daha da artıyor” diye konuştu.

YARIM SAATLİK OPERASYON

Doç. Dr. Emmiler, yeni yöntemle ameliyatın çok kısa sürdüğünü, örneğin bu ameliyatı yarım saatte bitirdiklerini kaydetti. Doç. Dr. Emmiler, “Hasta riskli ve 5 – 6 saat süren ağır ameliyattan kurtuldu. Bu yeni teknoloji ürünü kapaklar dikiş gerektirmiyor. Çok kısa sürede kalbe yerleştiriliyor. Yeni ve ileri teknolojik gelişmeler hem bizim hem de hastaların işini kolaylaştırıyor” dedi.

Hastaların bu yeni yöntemle daha hızlı iyileştiğini, böylelikle hastada ameliyata bağlı istenmeyen durum ve kayıp risklerinin azaldığına işaret eden Doç. Dr. Emmiler, hastaların hiç kaygı duymadan gelebileceğini, daha önce 6 saat süren kalp kapak değişim ameliyatını yarım saatte ağrısız ve kansız yaparak onları evlerine, ailelerine kavuşturduklarını söyledi.

6 ÇOCUK 17 TORUN

Ameliyat olan hasta Sebahat Kaytan da 6 çocuğu ve 17 torunu ile mutlu bir hayat sürerken, yaklaşık 1 ay önce halsizlik ve kalp çarpıntısı şikayetiyle Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldüğünü anlattı. Bugüne kadar hiçbir hastalık geçirmediğini, 1 ay önce rahatsızlanıp hastaneye getirildiğinde doktorların hemen ameliyat olması gerektiğini söylediklerini dile getiren Kaytan, “Kalp kapağımın yerinden oynadığını tespit etmişler. Yeni bir kapak taktılar. Bu ameliyatın Antalya’da ilk kez yapıldığını öğrendik. Şimdi çok iyiyim. Çocuklarıma ve torunlarıma kavuşmanın sevincini yaşıyorum. Ameliyatımı yapan doktorlarıma ve hemşirelere teşekkür ediyorum” dedi.

Haber için: http://www.haberturk.com/saglik/haber/873583-gogus-kafesi-acmadan-kalp-ameliyati

Yorum yok

Yorum Gönder

shop giay nuthoi trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nu