0533 433 43 26 0242 349 40 40 (Sabah 09:00 - 16:00 Arası) info@mustafaemmiler.com

Türkiye’de bir ilk!

ANTALYA Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, Türkiye’de ilk defa iki hastaya, kalp durdurulmadan, göğüs açılmadan ‘mitral kapak ameliyatı’ yapıldı.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Klinik Şefi Doç. Dr. Mustafa Emmiler, Klinik Baş Asistanı Opr. Dr. Raif Umut Ayoğlu ve ekibi, daha önce açık kalp ameliyatı olmuş 70 yaşındaki Şakir Öksüz ve 65 yaşındaki Rukiye Güner adlı hastaların göğüs kemiğini açmadan, kaburga arasından küçük bir kesiden girerek kalbi durdurmadan kalp kapaklarını onarmayı başardı.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu ameliyatın Türkiye’de ilk kez yapıldığını anlatan Doç. Dr. Mustafa Emmiler, “Kalp kapak hastalıkları, ilerleyen yaşla birlikte daha sık görülmekte. Mitral kapak (Kalbin içinde, sol boşluklar arasında yer alan kapak) yapı olarak bir paraşüte benzetilebilir. Onu tutan iplerin koptuğu veya hasar oluştuğu durumlarda hastalar ciddi solunum sıkıntısı, nefes darlığı yaşar. Bu durumlarda hasarlı kapağın cerrahi olarak onarılması gerekmektedir” diye konuştu.

4 SAATLİK AMELİYAT 1 SAATTE BİTİYOR

Doç. Dr. Emmiler, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar uygulanan yöntemlerle hastalar açık kalp cerrahisi olarak adlandırılan göğüs kemiğinin kesildiği büyük operasyonlar ile kalbi durdurularak, hasarlanmış kapak 4 saat süren operasyonla tamir edilmekteydi. Bu hastalar operasyon sonrası yoğun bakımda takip edilip, yaklaşık 1.5 ay sonra normal yaşantılarına dönebilmekteydi. Yeni geliştirilen yöntemle göğüs kemiğini açmaya gerek kalmadan, iki kaburga arasından yaklaşık 5 cm’lik bir kesiden girerek, kalbi durdurmaya gerek kalmadan mitral kapak tamir edilebilmekte. Türkiye’de bir ilk olarak bu yöntemle daha önce açık kalp ameliyatı geçirmiş 2 hastamızı ameliyat ettik. Hastalar operasyon sonrası 24 saat geçmeden servise alındı ve hiçbir kısıtlama olmadan günlük yaşamlarına devam etmekteler.”

HASTALARA UMUT

Bu yöntemin özellikle daha önce kalp ameliyatı geçirmiş, ileri yaşta, yandaş hastalıkları nedeniyle uzun süreli genel anestezi almasında sakınca olan hastalarda tercih edildiğini söyleyen Opr. Dr. Raif Umut Ayoğlu ise “Kliniğimizde bundan sonra, bu yapılan işleme uygun hastalar artık açık kalp ameliyatıyla değil, kalp durdurulmadan ve göğüs açılmadan ameliyat edilecektir” dedi.

ÖĞRENCİSİ DOKTORU OLDU

Kendini çok şanslı gördüğünü ve duygulandığını söyleyen hastalardan Şakir Öksüz, “Çok mutluyum. Çünkü benim ameliyatımı yapan Doç. Dr. Mustafa Emmiler, Korkuteli İmam Hatip Lisesi’nde öğrencimdi. Şimdi doktorum oldu. Böylesine başarılı ve mesleğinin en iyileri arasında olmasından dolayı çok mutlu, gururluyum. Güvenle girdiğim kalp ameliyatından sağlıkla çıkacağımı biliyordum. Çok şükür iyiyim. Tüm ekibe teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hiç ara vermeden en az 50 yıl çalıştığını söyleyen 65 yaşındaki Rukiye Güner de “Burdur’un Bucak İlçesi’nde oturuyorum. 3 çocuğum 6 torunum var. Hayatım çalışmakla geçti. Kalbim yorulmuştu. Şimdi onu da yeniledim. Çalışmaya devam” dedi. DHA

Haber için: http://www.aksam.com.tr/saglik/turkiyede-bir-ilk/haber-336714

Yorum yok

Yorum Gönder

shop giay nuthoi trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nu